Yükleniyor

Terlemenin insan vücudunda ısıyı dengeleme gibi önemli bir görevi bulunuyor. Ancak terlemenin fazla olduğu durumlarda, kişi özellikle sosyal hayatında olumsuzluklarla karşılaşabiliyor. Aşırı baharatlı, acı yiyecekler ile soğan ve sarımsak gibi yiyecekler terlemeyi daha çok artırabiliyor.

Yazın Aşırı Baharatlı Yiyeceklerden Kaçının

Yaz sıcaklarının tavan yaptığı bu günlerde, havanın da etkisiyle kişilerde aşırı terlemeler ortaya çıkabiliyor. Terlemenin ayak ve koltuk altında olduğu durumlarda, kötü kokular da ortaya çıkabiliyor ve bu durum sosyal yaşantıyı kabusa çevirebiliyor.

Özelikle toplu taşıma araçlarında yazın sıklıkla karşılaştığımız aşırı terleme ve kötü kokular; iş hayatında, okulda ve hatta aile yaşantılarında rahatsızlık verici boyutlara da ulaşabiliyor.

Emsey Hospital’dan Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Nurettin Lüleci’ye göre, duygusal veya fizyolojik pek çok nedene bağlı olarak gelişebilen terleme, özellikle de işi dolayısıyla tokalaşmak zorunda kalan kişilerin, ciddi sorunlar yaşamalarına neden olabiliyor.

Bu Sorunlar Terletiyor

Terleme, ani duygu değişimleri gibi duygusal nedenlerle ortaya çıkabiliyorsa da, çoğunlukla fizyolojik bazı sorunlara işaret ediyor. Prof. Dr. Lüleci, konuyla ilgili görüşlerini şu şekilde paylaşıyor:

“Terleme, gündüzleri de görülebilen bir sorun olduğu gibi, aldığımız şikayetler ise çoğunlukla gece terlemeleriyle ilgilidir. Diyabet, hormonal bozukluklar ve diğer sistemik hastalıklarda da bu tür terlemeler olabilmektedir.

Gece terlemeleri; uyku apnesi, menopoz ve andropoz ile birlikte görülebildiği gibi, alkoliklerde ve güçlü ağrı kesici ilaç kullananlarda da görülebilmektedir.”

Yoğun Stres de Tetikler

Terlemenin gündüzleri sıklıkla gerçekleşen kısmı ise; çoğunlukla baharatlı yiyecek tüketimi, sürekli sıcak içecekler içmek, (fırın çalışanları gibi) yoğun sıcaklık içeren alanlarda bulunma zorunluluğu, şişmanlık, yoğun strese maruz kalmak ve sigara içmek gibi nedenlerle ortaya çıkabiliyor.

Tedavide Radyo Frekans ve Ozon Terapi Etkili

“Ayak terlemelerinde; belde yer alan, ayaklarımızın damar ve sinirlerini kontrol eden merkezlere, radyo frekans cihazı uyarıları verip, doğrulama yapıyoruz” diyen Prof. Lüleci şöyle devam etti: ”Eğer doğru yerdeysek, bu yöntemle aşırı terlemeye neden olan sinirleri devre dışı bırakıyoruz ve hastalar bu problemden kurtulmuş oluyorlar. Bu uygulamalar, deneyim isteyen işlemlerdir ve genellikle, Türkiye’de ağrı kliniklerinde yapılır. El terlemelerinde de radyo frekans uygulamaları söz konusudur.

Metabolik Araştırma Gerekir

Gece terlemeleri için, metabolik araştırmalar yapılmasında fayda vardır. Örneğin; diyabetin düzenlenmesi, kemik erimesine bağlı sorunların giderilmesi gece terlemelerini azaltabilmektedir. Kadınlarda menopoz, erkeklerde andropoz hallerinde bu tip terlemelerde artış görülür. Yani, olayın sistemik boyutunu göz ardı etmemek gerekir. Sistemik olarak uygulanan ozon terapi, metabolik dengesizlik durumlarında klinik düzelmelere katkı sağlar.”

SERDA KIVILCIM - BUGÜN GAZETESİ